Pan de Gallego или Галисийски хляб

Галисийски хляб, произхожда от региона Галисия, разположен в северозападната част на Испания. Галисия е известна с богатите си хлебни традиции, а Пан де Галего е една от най-емблематичните хлебни изделия на региона, познато с уникалния си вкус и текстура.

Този хляб се отличава с хрупкавата си, дебела коричка и мека, леко влажна среда и неравномерно разпределени дупки. Коричката е резултат от бавното печене, а меката сърцевина се постига благодарение на дългата ферментация с квас и използването на нашето качествено брашно.

В Галисия Пан де Галего не е просто хляб, а символ на регионалната идентичност. Той често присъства на традиционни празници и семейни събирания, където се сервира с местни ястия като емпанади, морски дарове и традиционни супи.

Ето и съставките, които ще са ви необходими, за да приготвите този автентичен галисийски хляб у дома:

Необходими продукти:

Допълнителни инструменти:

  • Кръгъл банетон или купа, постлана с памучна кърпа и поръсена с брашно

Начин на приготвяне:

В купата на миксера сложете бялото пшенично брашно, пълнозърнестото брашно, водата и кваса. Включете миксера и оставете продуктите да се смесят добре. След това изключете миксера и оставете тестото да почине за около 1 час – това е така наречената автолиза с квас.

След автолизата, включете отново миксера, добавете солта+ 20гр вода (можете да разтворите солта директно в нея) и замесете меко и еластично тесто. Прехвърлете тестото в купа и го оставете да почине за 30-40 минути. След това направете три вътрешни сгъвания през същия интервал и оставете тестото да втасва, докато удвои обема си.

След като тестото е втасало, изсипете го върху леко набрашнен плот и направете първоначалното оформяне. Оставете го да почине за 30 минути, след което го оформете на топка и го поставете в банетона или в купата, покрита с памучна кърпа и поръсена с брашно. Покрийте тестото и го приберете в хладилника за през нощта. Времето за ретардация (бавна ферментация в хладилника) може да варира, но обикновено отнема между 10 и 12 часа.

На сутринта загрейте фурната на 250°C заедно със съда за печене (например чугунен или йенски съд). Извадете тестото от хладилника, обърнете го върху хартия за печене и внимателно хванете тестото в центъра на топката. Издърпайте нагоре, докато не оформите възел от издърпаната част. Поставете тестото в загрятия съд, покрийте го с капак и го поставете във фурната.

Печете за 20 минути, след което намалете температурата с 30°C, махнете капака и допечете още 15-20 минути или докато хлябът достигне желания загар.

Да ви е сладко!